آخرین خبرها

ثبت سازمان مردم نهاد

ثبت سازمان مردم نهاد

سازمان های مردم نهاد نوعاً بر اساس مشارکت داوطلبانه اعضاء ، تأسیس و اداره می شوند و دارای سابقه طولانی در کشور ما می باشند . احکام و دستورها و توصیه های اسلام ، اولیاء دین ، علماء و اندیشمندان ، تاریخ مدونی  از مشارکت های داوطبانه  و یا خیر خواهانه در امور اجتماعی و فرهنگی به وجود آورده اندبا این وجود جلوه های تحول یافته زندگی در جامعه امروزی ، افزایش نقش مردم را در امور مربوط به خودگسترده ،  متنوع و  موثرتر ساخته  و الگوی تحقق مشارکت اجتماعی را در قالب سازمان های غیردولتی مردمی با ویژگیهای منطبق بر مدیریت مشارکتی و اقتضائی ، اصول مبتنی بر آزادی اندیشه و عمل جمعی اعضاء پدید آورده است .  

     الگوهای امروزی تحت عنوان سازمان های مردم نهاد مانند مؤسسات خیریه سنتی تنها در حیطه موضوعات محدودی از قبیل رسیدگی به امور محرومین و نیازمندان ، امور فرهنگی ، آموزشی ، درمانی ، قرض الحسنه و .. خلاصه نمی گردد بلکه به موارد دیگری از قبیل :  دین ، آموزش ، بهداشت ، جوانان ، کودکان ، زنان ، سالمندان ، محیط زیست رشته های تخصصی علمی و دهها و شاید صدها موضوع دیگر اشاعه یافته است . امروزه این باور هر روز قوت بیشتری می یابد که در این سازمان ها می توانند تأثیرات شگرفی در فرآیند تحولات فرهنگی ، اجتماعی ، گرایشات افکار عمومی و حتی نقش آفرینی دولتها ایفاء نمایند .

    در این میان گرایش جوانان به سازمان های مردم نهاد در حد چشمگیری رو به گسترش می باشد به طوری که سازمان ملی جوانان در سالهای اخیر با انبوهی از متقاضیان تأسیس این سازمان ها مواجه بوده است علاوه بر آنکه بسیاری دیگر از جوانان بدون مراجعه به این سازمان و یا دیگر سازمان های دولتی به صورت مستقل به تأسیس و یا عضویت در سازمان هایی از این قبیل مبادرت می ورزند . امروزه دولت ها با نگرش فراگیر ملی با این تحول شگرف همراه گردیده اند . این همراهی زمانی مؤثر واقع می گردد که اولاً پوشش وسیع و کمیت بزرگی از جامعه را در سازمانهای مردم نهاد ساماندهی نماید . ثانیاً این سازمان ها بتوانند خدمات مفیدی در ارتقاء سطح علمی ، فرهنگی ، بهداشتی و سلامت افراد جامعه ارائه نماید . تحقق اهداف فوق و گسترش سازمان های مردم نهاد ، خصوصاً سازمان های مردم نهاد مرتبط با جوانان یکی از اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می باشد .

به همین منظور معاونت فرهنگی و جوانان اداره کل ورزش و جوانان نیز در راستای رسالت فرهنگی خویش نسبت به ثبت سمن ها در محورهای تخصصی مرتبط با امور جوانان اقدام می نماید.

در صورت وجود هرگونه سوال یا ابهام با ما تماس بگیرید.

جهت دریافت فلوچارت و فرم های مربوط به ثبت نام روی لینک زیر کلیک نمایید.

untitled